sobota, 15 lutego 2014

Dyskowce-Paletki

Dyskowce; paletki (Symphysodon discus)

Dwie polskie nazwy dotyczące jednego rodzaju ryb, które u każdej osoby interesującej się akwarystyką w pewnym momencie wtajemniczenia budzą emocje. Marzeniem wielu akwarystów jest posiadanie tych ryb w swoim akwarium, jednak krąży o nich wiele sprzecznych informacji, które postaramy się wyjaśnić. W obecnym czasie,pielęgnacja dyskowców w akwarium nie jest już tak trudna. Przynieść ona może wiele satysfakcji, pod warunkiem, że na samym początku opiekun ryb nie popełni jakiś kardynalnych błędów. By ich uniknąć, warto zapoznać się z zamieszczonymi tutaj uwagami.Stosują się do nich, a także pogłębiając systematycznie wiedzę akwarystyczną, Ty także możesz pielęgnować dyskowce w swoim mieszkaniu.

ZBIORNIK

To jeden z największych dylematów początkującego „paletkarza”. Zasada jest prosta, zawsze jak największy na jaki możemy sobie pozwolić, nie mniej jednak niż 100-120cm długości,40cm szerokości i 50cm wysokości czyli jakieś 200-240L. Uważam, że to niezbędne minimum. Dlaczego taki duży? Paletka to duża ryba, dorosłe osobniki dochodzą do 20-22cm długości, mierzone od pyska do końca ogona. W akwarium musimy pomieścić ok. 5-6 osobników pamiętając, że to ryba stadna. Jeśli jednak możemy sobie pozwolić na większy zbiornik, to 200cm długości jest najbardziej optymalną wersją, jaką możemy przyjąć.Pamiętajmy, im większy zbiornik tym łatwiej zadbać o jego równowagę biologiczną i utrzymać stałe parametry wody.

WODA

Na początek powinno się przeprowadzić test wody wodociągowej. Służy do tego zestaw testów do mierzenia pH, Two (twardość ogólna wody), Tww (twardość węglanowa wody),azotyny i azotany. Taki zestaw testów będzie nieodzowny zanim wpuścimy pierwsze ryby oraz w późniejszym czasie. Wodociągi modą być twoim przyjacielem lub wrogiem. Chlor jest dodawany do wody w wielu jeszcze miejscach. Łatwy kolorowy test ustali obecność i koncentracje w wodzie wszystkiego. Usuniecie chloru jest znaną częścią procesu uzdatniania wody. I jest wiele na to sposobów aby uzdatnić wodę z kranu. Uzdatnianie jest procesem dostosowania chemii wody aby podnieść ją do wymagań paletek. Chlor jest z łatwością usuwany przez prefiltrację węgla aktywnego podstarzając wodę lub pozwalając wodzie na odstanie min. 24h. Są również specjalne środki dodane do wody które usuwają chlor. Jeśli natomiast uzdatniasz wodę używając RO (filtr odwróconej osmozy), ten proces usunie faktycznie wszystkie toksyny (a także wszystkie potrzebne elementy które musisz wprowadzić), ale o odwróconej osmozie później.

Twardość ogólna (Two)

Jest sumą połączeń twardości węglanowej i nie węglanowej twojej wody. Twardość ogólna jest mierzona jako Two. Twardość ogólna nie jest zazwyczaj kwestią dużej wagi dla dyskowców pod warunkiem, że jej przedział w kranie lub po przygotowaniu wody będzie się wahał w przedziale 8-15°. Alkaliczność jest wiele ważniejszym parametrem w ich hodowli. Alkaliczność jest niekiedy odniesiona do twardości węglanowej (Tww) lub zdolności buforowania. Jest ważnym parametrem w hodowli i kontroli pH wody. Alkaliczność odnosi się do poziomu wapnia, węglanowości i dwuwęglanu w wodzie. Niższe odczyty alkaliczności wody są bardziej wskazane dla dyskowców, dlatego najlepiej utrzymywać ją na poziomie 2-4°. Paletki całkiem dobrze się czują w wodzie lekko twardej. Faktycznie wielu hodowców rutynowo hoduje paletki w tych wartościach zapewniając właściwy rozwój młodych ryb ale dla rozwoju ikry, miękka woda, szczególnie w odniesieniu do alkaliczności jest istotna.Dlatego nie jest istotnym drastyczne dostosowanie ogólnej twardości i alkaliczności kiedy dopiero zaczynasz trzymać paletki chyba że te wartości są bardzo wysokie. Reasumując Two powinniśmy ustalić na poziomie nie wyższym niż 12-15° a Tww nie wyższym niż 2-4°. Przy spadku Tww do zera lub powyżej podanych wartości, trudno będzie nam utrzymać stałe pH w naszym zbiorniku.

pH

Dyskowe są bardzo wyczulone na pH i jego wahania. Należy utrzymywać je na poziomie 5,5 – 6,5°. W takim zakresie paletki czują się najlepiej. Alkaliczność (twardość węglanowa) i pH >są blisko powiązane. Twarda woda niewymuszenie dąży do alkalizacji. Miękka ma skłonność do zakwaszania. Tak jest ze względu na zdolność buforowania. Zdolność buforowania reprezentuje obecność alkaliczności (twardości węglanowej) i zdolność wody do utrzymania wysokiego pH. Jest to funkcja chemicznego wahadła. Właściwa twardość węglanowa, a pH pozostanie na wymaganym poziomie. Zbyt wysoka twardość węglanowa a pH pozostanie wysokie. Zbyt mała twardość węglanowa a pH się zawali. Utrzymuj twardość węglanową około 4° przy 10 - 12 Two a nie powinieneś mieć problemów z pH. Sprawdź swoje pH przy każdej podmianie wody aż będziesz w stanie określić jak twoja woda się zachowuje. Jeśli zauważysz że pH spada szybko musisz wprowadzić z powrotem węglanowość. Jeśli pH opiera się zmianą na niższe wartości musisz usunąć węglanowość. Jest wiele metod na obniżenie pH, w większości oparte na kwasie fosforowym ale najbardziej przyjaznym i bezpiecznym sposobem jest poprzez użycie torfu. Ponieważ torf absorbuje twardość >węglanową i zakwasza wodę powinieneś być w stanie utrzymać wymagany poziom i twardość węglanową poprzez użycie torfu. Można przygotowywaną wodę również przesączyć przez tzw. żywicę jonowymienną regenerowaną kwasem, trochę więcej zachodu i zabawy, ale zdecydowanie tańsze rozwiązanie od filtra RO.

O czym warto pamiętać zaczynając przygodę z paletkami:

1. Nie warto na początku kupować zbyt małego akwarium. Dyskowce są stosunkowo dużymi rybami i potrzebują do życia odpowiednią ilość miejsca. Warto przewidzieć na jedną dorosłą rybę około 40 litrów wody.
2. Dyskowce lubią czystą, miękką i lekko kwaśną wodę, której temperatura powinna wynosić 28-30°C.




Brak komentarzy :

Prześlij komentarz