środa, 19 lutego 2014

Kirysek Sterby


Kirysek Sterby (Corydoras sterbai)

Pokojowo usposobiony, nikomu nie zawadzający, towarzyski gatunek. Należy hodować w grupie kilku egzemplarzy, w towarzystwie innych łagodnych ryb. Zasiedla przydenną strefę akwarium. Poszukuje pożywienia przy podłożu. Podłoże nie powinno być ze żwiru o ostrych krawędziach o które kiryski mogłyby ranić swoje delikatne wąsiki. Oddychają również powietrzem atmosferycznym, dlatego powinny mieć swobodny dostęp do powierzchni wody.
Opis: Krępe ciało z wydatną płetwą grzbietową. Ciało koloru biało-szarego, na bokach ciemno-fioletowe cienkie podłużne pasy, na pokrywach skrzelowych i głowie przechodzące w mozaikę. W okolicy otworu gębowego dwie pary krótkich wąsików.

Rodzina

kiryskowate

Pochodzenie

Ameryka Południowa, środkowa Brazylia i Boliwia

Długość

Do 8 cm długości.

Odżywianie

Szczególnie chętnie przyjmowany jest pokarm żywy, ale ryby te nie są wybredne i podejmują każdy rodzaj pokarmu. Mogą to być larwy komarów, kryl, artemia, oczlik itp. oraz sztuczne pokarmy dla ryb strefy przydennej.

Woda

temperatura 21-25°C.

Warunki hodowlane

Rozmnażanie

Niezbyt trudne. Tarło odbywa w grupie. Rodzice nie opiekują się złożoną ikrą. Woda w akwarium tarliskowym powinna być bardzo miękka i lekko kwaśna. W temperaturze 26°C narybek wykluwa się po trzech dniach, po kolejnej dobie przyjmuje pokarm. Najlepszy pierwszy pokarm do nicienie mikro i naupliusy artemii.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz